Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Α-Ω ΤΡΕΝΟ Ο ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ Δεν σταμάτησε ούτε στο Άδενδρο

Δεν σταμάτησε ούτε στο Άδενδρο
Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλλευ της 1ης τοπικής κατηγορίας Γυναικών της ΕΠΕΣΘ, την Κυριακή 29/11/2015 η ομάδα του Μυγδονιακού κέρδισε και τον Γαλαξία Αδένδρου εκτός έδρας με σκορ 0—3.
Έτσι έκανε το 5 στο 5 χωρίς καμία απώλεια βαθμών. Η νίκη του Μυγδονιακού προσλαμβάνει διπλό όφελος αφού ο Γαλαξίας Αδένδρου είναι μια από τις 5--6 ομάδες που διεκδικούν την είσοδό τους στο final four του πρωταθλήματος. Έτσι ο Μυγδονιακός διατηρεί την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα και σχεδόν όλες οι ομάδες διατηρούν την ίδια θέση που είχαν την προηγούμενη αγωνιστική.
Τα κορίτσια του Μυγδονιακού χωρίς να ξεχωρίσει κάποια, έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να κερδίσουν τα τρία σετ με 18—25, 20—25, 22—25 .
Η προπονήτρια κυρία Άντζυ αφού η ομάδα της και στα τρία σετ έφευγε μπροστά με μια διαφορά ασφαλείας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει σχεδόν όλες τις αθλήτριες της και σε διαφορετικές θέσεις.

Συγχαρητήρια κορίτσια συνεχίστε έτσι, κρατήστε το τραίνο στις ράγες !!!!
Η σύνθεση της ομάδος του ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ : (Άντζυ Τρύψια) Τσιτσιπλάμη Ελένη, Μποσταντζόγλου Ελένη, Χατζησακούλα Χριστίνα, Μανιάτη Αγγελική, Πατέλη Λίτσα, Νίκα Κων/ινα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Βεργή Γωγώ , Καραγιάννη Θέη, Λάκη Ειρήνη, Σαμαλέκη Κατερίνα, Λάκη Μαρία.

Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2015

Α-Ω ΥΠΕΚΥΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΣΣΙΟ ΣΤΟ ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟ.

Δελτίο τύπου, 24-11-2015.

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος βολλευ της 1ης τοπικής κατηγορίας  Γυναικών της ΕΠΕΣΘ, την Κυριακή 22/11/2015  η ομάδα του Μυγδονιακού  κέρδισε και την Αναγέννηση Ρυσσίου με σκορ 3—0. Έτσι έκανε το 4 στο 4 χωρίς καμία απώλεια βαθμών. Μετά και την ήττα του Γαλαξία Αδένδρου από τα Μουδανιά απολαμβάνει μόνος πλέον την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ήταν φανερό ότι η προπονήτρια του Μυγδονιακού, κύρια Άντζυ Τρύψια, προετοίμασε τις παίκτριες της για να αντιμετωπίσουν μια  καλή ομάδα με πολύ έμπειρες παίκτριες, φιλόδοξη για την είσοδο της στην τετράδα του πρωταθλήματος. Γι’ αυτό μπήκαν στο παιχνίδι με σοβαρότητα και συγκέντρωση και πήραν τα δυο πρώτα σετ με σχετική άνεση. Το τρίτο σετ το πήραν πολύ δύσκολα αφού η Αναγέννηση ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.
Τα κορίτσια Μυγδονιακού πανάξια πήραν την νίκη αφού λειτούργησαν άριστα σχεδόν σ’ όλους τους τομείς. Όπως την υποδοχή , την άμυνα με την Ξανθοπούλου Μαρτίνα να ξεσκονίζει όλο το γήπεδο. Την Νίκα Κωνσταντίνα και πάλι με μαεστρία να μοιράζει το παιχνίδι. Την Τσιτσιπλάμη Ελένη να παίρνει και να τελειώνει τις περισσότερες πάσες. Την Μποσταντζόγλου Ελένη πότε απ’ τα άκρα πότε απ’ το κέντρο έπαιρνε τους πόντους ,τις περισσότερες φορές με πλασέ, και σμπαράλιαζε την ψυχολογία των αντιπάλων. Την Βεργή Γωγώ με τα θανατηφόρα της σερβίς ξεκίνησε το δεύτερο σετ με   10—0. Βεβαίως να μην αδικήσουμε τις κεντρικές Πατέλη Λίτσα, Μανιάτη Αγγελική και την Καραγιάννη Θέη που ήρθε απ’ τον πάγκο που αθόρυβα έκαναν πολύ καλή δουλεία στο Μπλοκ και σταμάτησαν τα ατού του Ρυσσίου.
Τέλος να τονίσουμε ότι για άλλη μια φορά οι φίλαθλοι του Μυγδονιακού γέμισαν το γήπεδό μας ξεπερνώντας  πολλές ομάδες ακόμα και εθνικών κατηγοριών.
Η σύνθεση της ομάδος του ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ ήταν : (Άντζυ Τρύψια) Τσιτσιπλάμη Ελένη, Μποσταντζόγλου Ελένη, Βεργή Γωγώ, Μανιάτη Αγγελική, Πατέλη Λίτσα, Νίκα Κων/ινα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Χατζησακούλα Χριστίνα, Καραγιάννη Θέη, Λάκη Ειρήνη, Σαμαλέκη Κατερίνα, Λάκη Μαρία.

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

Α-Ω O ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ ΣΤΟΥΣ 4 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΤΗΣ ΕΠΕΣΘ.

Την Τετάρτη 11/11/2015 για το θεσμό του κυπέλου της ΕΠΕΣΘ η ομάδα του Μυγδονιακού νίκησε στο γήπεδό του τον ΒΑΟ με σκορ  1—3.
Τα κορίτσια του Μυγδονιακού μπήκαν σοβαρά στον αγώνα και με πολύ καλό σερβίς και υποδοχή είχαν ένα ευχάριστο πρώτο σετ αφού οι αντίπαλοι έγραψαν μόνο 11 πόντους.
Στο δεύτερο σετ πάλι καλά ξεκίνησαν αλλά περί τα μέσα του σετ μια αδικαιολόγητη χαλάρωση έδωσε το δικαίωμα στα κορίτσια του ΒΑΟ  να ανεβάσουν την απόδοση τους και να πάρουν το σετ με 25—23.
Τα κορίτσια του Μυγδονιακού χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα πήραν εύκολα το τρίτο σετ και με άνεση το τέταρτο σετ αφού ο ΒΑΟ έγραψε μόλις 14 πόντους.

Αυτή η νίκη έφερε τον Μυγδονιακό στους τέσσερις του κυπέλου και για να φτάσει στον τελικό θα πρέπει να νικήσει τον νικητή του αγώνα Ακαδημίες Πρωταθλητών — ΑΕ Ωραιοκάστρου. Επίσης οι αθλήτριές του με αυτοπεποίθηση και ανεβασμένη ψυχολογία θα αντιμετωπίσουν ξανά το ΒΑΟ για το πρωτάθλημα της 1ης τοπικής κατηγορίας Γυναικών βόλεϊ.
Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι κατά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ο Μυγδονιακός έχει τέσσερα στα τέσσερα παιχνίδια, δυο κυπέλου και δυο πρωταθλήματος.
Συγχαρητήρια κορίτσια, συγχαρητήρια κυρία Άντζυ !!!

Η σύνθεση της ομάδος του ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ ήταν : (Άντζυ Τρύψια) Τσιτσιπλάμη Ελένη, Μποσταντζόγλου Ελένη, Βεργή Γωγώ, Μανιάτη Αγγελική, Πατέλη Λίτσα, Νίκα Κων/ινα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Χατζησακούλα Χριστίνα, Καραγιάννη Θέη, Λάκη Ειρήνη, Σαμαλέκη Κατερίνα.

Α-Ω ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ ΣΤΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ.

Την Κυριακή 8/11/2015 για το πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής κατηγορίας Γυναικών της ΕΠΕΣΘ η ομάδα των κοριτσιών του ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ  πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας των Μουδανιών.
Στο πρώτο σετ κάποια λάθη του Μυγδονιακού έδωσαν το προβάδισμα με 15-10 στην ομάδα των Μουδανιών. Από το σημείο αυτό τα κορίτσια του Μυγδονιακού αφού βελτίωσαν άμυνα και επίθεση και με δύσκολο σερβίς ανέτρεψαν την διαφορά και πήραν το σετ με 25-21.
Στο δεύτερο σετ μέχρι το 15-14 οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Και πάλι ο Μυγδονιακός έκανε την διαφορά με καλύτερο σέρβις και πήρε και το δεύτερο σετ με 22-25.
Στο τρίτο σετ ο Μυγδονιακός έφυγε μπροστά στο σκορ με 7-12. Κάποια λαθάκια του διαιτητή δεν ήταν αρκετά για να κάνει την ανατροπή η ομάδα των Μουδανιών που υπέκυψε στην ανωτερότητα του Μυγδονιακού που πήρε και το τρίτο σετ με 21-15.
Η προπονήτρια του Μυγδονιακού κυρία Άντζυ Τρύψια δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο δώρο από τις παίκτριες της για την ονομαστική της εορτή. Δώρο ήταν βεβαίως και για τον έφορο της ομάδας γυναικών  κύριο Χατζησακούλα Μιχάλη.
Συγχαρητήρια στα κορίτσια και στην προπονήτρια για την μεγαλειώδη εκτός έδρας νίκη επί μιας πολύ καλής ομάδας. Να μην παραλείψουμε να ευχαριστήσουμε και συγχαρούμε και τους φιλάθλους που συνόδευσαν την ομάδα μας που με το πάθος και το χειροκρότημα τους έκαναν τον αγώνα να φαίνεται εντός έδρας.

Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Α-Ω ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ ΣΤΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ Την Κυριακή 8/11/2015 για το πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής κατηγορίας

Η προπονήτρια του Μυγδονιακού κυρία Άντζυ Τρύψια δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο δώρο από τις παίκτριες της για την ονομαστική της εορτή. Δώρο ήταν βεβαίως και για τον έφορο της ομάδας γυναικών  κύριο Χατζησακούλα Μιχάλη.
Η σύνθεση της ομάδος του ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΥ ήταν : (Άντζυ Τρύψια) Τσιτσιπλάμη Ελένη, Μποσταντζόγλου Ελένη, Βεργή Γωγώ, Μανιάτη Αγγελική, Πατέλη Λίτσα, Νίκα Κων/ινα, Ξανθοπούλου Μαρτίνα (λ), Χατζησακούλα Χριστίνα, Καραγιάννη Θέη, Λάκη Ειρήνη, Σαμαλέκη Κατερίνα, Λάκη Μαρια.