Επειδή τον τελευταίο καιρό διαβάζουμε πολλά σχετικά με τις "σχολές" βόλει της Μυγδονίας θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τον Δημόκριτο μια και είμαι ο ένας από τους δύο προπονητές. Χωρίς λοιπόν να γνωρίζετε τα ακριβή γεγονότα κάνετε κριτική. Σας προσκαλώ λοιπόν όποιος θέλει να έρθει να τον φιλοξενήσουμε,να μας γνωρίσει από κοντά και να δει τον τρόπο λειτουργείας μας. Εχουμε μία αξιόλογη διοίκηση που ενδιαφέρετε πραγματικά για τις αθλήτριες και λειτουργεί πάντα με γνώμονα τις επιθυμίες τους. Τα Δ.Σ. είναι ανοικτά προς όλους και δεν υπάρχουν επαγγελματίες παράγοντες. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι φέτος στα 2 χρόνια λειτουργίας έχουμε 115 αθλητές και αθλήτριες ηλικίας από 5 έως 16 χρονών. Δεν εμπορευόμαστε γιατί η συνδρομή των αθλητών-τριών είναι η πιο χαμηλή σε όλη την θεσσαλονίκη. Μάλιστα η Διοίκηση μας πήρε μια γενναία απόφαση πως όλα τα παιδιά  Α΄ και  Β΄ δημοτικού θα προπονούνται όλη την χρονιά   Δ Ω Ρ Ε Α Ν. Και οι 2 προπονητές αφιερώνουν αμέτρητες ώρες στο γήπεδο για να   τους μάθουν τα   μυστικά του βόλει. Η  ομάδα  των κορασίδων είναι ένα βήμα πριν την είσοδο της στις 8 καλύτερες ομάδες. Αλλά η μεγαλύτερη επιβράβευση είναι όταν έρχονται στο γήπεδο οι γονείς και μας εκφράζουν τις ευχαριστίες τους, και τις φιλοφρονήσεις τους.Αυτοί είμαστε με λίγα λόγια και όσοι ενδιαφέρεστε πραγματικά προτού γράψετε θα είμαστε πάντα στην διάθεση για οποαδήποτε πληροφορία σας.
Υ.Γ. Οι προπονητές μας είναι πάντα διαθέσιμοι για οποιοδήποτε σεμινάριο θελήσετε να διδάξ
Μετά τιμής

ΠΥΡΓΙΩΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΒΟΛΕΪ ΔΑΣ.ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Την ήττα γνώρισαν οι μικρές παίκτριες του Δ.Α.Σ. Ωραιοκάστρου σε αγώνα εκτός έδρας  το Σάββατο 15.12.12 από τον Ε.Ο.Σ. Σταυρούπολης με 3-1 σετ. Τα κορίτσια δώσανε τον καλύτερό τους εαυτό σ’ ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι αλλά παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.
      Οι ελπίδες δεν χάθηκαν για την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες, για αυτό το Σάββατο 22.12.12 στις 18:00 μ.μ μετά τον αγώνα των γυναικών ΔΑΣΩ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (16:00 μ.μ), σας περιμένουμε να υποστηρίξουμε όλοι μαζί τις κορασίδες μας στον αγώνα ΔΑΣΩ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ.

Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ- ΜΥΓΔΟΝΙΑΚΟΣ, γυναικών, 1-3.

Δελτίο τύπου, 18-12-2012.

Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ  συγχαίρει το νεοσύστατο τμήμα των Γυναικών του, που παρά τον σοβαρό τραυματισμό της αρχηγού του, κατόρθωσε να διεκδικεί στην 1η του συμμετοχή στο πρωτάθλημα γυναικών μια καλή θέση σε αυτό, ενώ στο κορασίδων διεκδικεί την είσοδό του στους 8 καλύτερους της ΕΠΕΣΘ.
Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ, οφείλει να συγχαρεί την Ομάδα του Μυγδονιακού για τη χτεσινή υπεροχή της και τη νίκη της στον αγώνα γυναικών (16-12-2012).
Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ, επίσης, συγχαίρει και ευχαριστεί για την παρουσία τους γονείς και φιλάθλους της περιοχής για την άψογη φίλαθλη συμπεριφορά τους.
Τέλος, ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ συγχαίρει τις αθλήτριές του για την άψογη αθλητική συμπεριφορά και την αγωνιστικότητά τους και εύχεται περαστικά στην αρχηγό Μαρία Μπαϊρακτάρη, αλλά και στη παίκτριά μας στο τμήμα γυναικών Σωτηρία Ρωφαλλίκου για την αδιαθεσία που αισθάνθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα και γρήγορη επάνοδο στα γήπεδα!!

Τα νέα της πετσοφαίρισης: ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ – ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 3-2!

Σε έναν καταπληκτικό αγώνα, οι κορασίδες του  ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ ΜΥΓΔΟΝΙΑΣ κέρδισαν την αντίστοιχη ομάδα του Ναύαρχου Βότση με 3-2 σετ μέσα στο γήπεδό τους «Παναγιώτης Νέτσικας» του Δρυμού Μυγδονίας.
Τα κορίτσια του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, αφού η ομάδα του Βότση είχε προηγηθεί στο σκορ με 2-1 σετ. Για άλλη μια φορά, όμως, τα κορίτσια του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ έδωσαν με επιτυχία έναν ακόμα αγώνα σε ένα συγκλονιστικό 4ο και 5ο σετ αποδεικνύοντας ότι είναι μαχητικές όπως και στη ζωή τους!

Τα μέλη του Δ.Σ. συγχαίρουμε κι ευχαριστούμε τα κορίτσια μας, τον άξιο προπονητή μας Παναγιώτη Πυργιώτη και τον βοηθό κ. Τάσο Μαντζουράνη, όπως και τους φιλάθλους της κερκίδας που υπήρξε καταλύτης σε αυτή τη μεγαλειώδη νίκη!

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η εφηβική ομάδα μπάσκετ του Κεραυνού Ωραιοκάστρου επιβλήθηκε της αντίστοιχης του ΑΣ Ασβεστοχωρίου στο κλειστό της Νεοχωρούδας με τελικό σκορ 38-31

Τα δεκάλεπτα: 9-2, 24-6, 30-20, 38-31

Διαιτητές: Σιταρίδης, Λουλουδιάδης

Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Παντελίδης): Παρικογλου 7, Ποντικάκης 6, Κουδουμάς 10(2), Καλτσίδης 2, Μεντεσίδης 9, Γιαννούσης 4

ΑΣ Ασβεστοχωρίου(Τάνης): Κοσμίδης 5, Κυζιρίδης 6, Φαρίνης, Δίτσης, Κωνσταντόπουλος, Γούβης 12, Ελευθεριάδης 2, Παπαηλίας, Ζίγκας 6, Θεολόγης, Αναστασιάδης, Ψαρράς.

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Volleyball Κεραυνός Ωραιοκάστρου - Αγωνιστική δράση διημέρου 15-16/12/2012

Αγωνιστική δράση διημέρου 15-16/12/2012

Η ομάδα των γυναικών, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της 1ης τοπικής κατηγορίας γυναικών ΕΠΕΣΘ, υποδέχεται την ΑΕ Αγίου Νικολάου Μηχανιώνας, στο Κονταξοπούλειο κλειστό γυμναστήριο. Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 16/12/2012 και ώρα 18:00 με διαιτητή του αγώνα τον κο Κύρκο, και γραμματέα τον κο Σκορδίλη.
Διπλή αγωνιστική υποχρέωση για τις κορασίδες, οι οποίες στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των αποκλεισμένων της Β' φάσης, θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας, στο ΔΑΚ Νεοχωρούδας (λόγω αγώνων Tae Kwon Do, το Κονταξοπούλειο δεν θα είναι διαθέσιμο) την ομάδα του Β.Α.Ο. Ο αγώνας έχει προγραμματιστή για το Σάββατο 15/12/2012 με ώρα έναρξης 18:00.Διαιτητής του αγώνα έχει οριστεί ο κος Κοκαβέσης.
Ο εξ'αναβολής αγώνας της 1ης αγωνιστικής με τις Ακαδημίες Πρωταθλητών εκτός έδρας, έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 16/12/2012 και ώρα 09:30 πμ στο ΔΑΚ Πεύκων., με διαιτητή τον κο Κύρκο.

Νίκη εκτός έδρας για την παιδική ομάδα μπάσκετ του ΜΑΠΟ Κεραυνού Ωραιοκάστρου‏

Νίκη εκτός έδρας πέτυχε η παιδική ομάδα μπάσκετ του Κεραυνού Ωραιοκάστρου, απέναντι στην ομάδα της Ευκαρπίας.  Υπήρχε σαφής διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων και ένας από τους λόγους ήταν και η διαφορά ηλικίας.

Η προσοχή του Κεραυνού στρέφεται πλέον στην επόμενη αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Ακαδημίας Πρωταθλητών, στο Κονταξοπούλειο και θα διεκδικήσει τη νίκη μέσα από μία ακόμη καλή εμφάνιση .
Τα δεκάλεπτα: 7-15, 9-32, 13-48, 17-59.
Διαιτητές: Καμηλάρης, Μινόπουλος
Ευκαρπία (Δαδάλας): Καρακώστας, Τζιώρτζης, Στούριας 9, Τούτογλου, Παναγιώτογλου, Φόλας, Γκόντορας,  Στούπας, Δέλλιος, Χαϊτλής 8, Ζιώγας, Φραγκούδης.
Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Παντελίδης): Κρουσταλάκης 4,Ενγκβαλλ 5, Χατζής 5, Γαϊτανίδης 15, Τσελνίκου 4, Ταξιάρης 3, Πατσιαβούρας 8,  Θεοδωρίδης 11(1), Κόκκαλης, Κύργιας 2, Βούλγαρης 2.

ΑΗΤΗΤΟΣ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Νικηφόρα πέρασε και από το Τριάδι η ομάδα των γυναικών του Κεραυνού, στο ντέρμπι κορυφής και παρέμεινε αήττητος για 6η συνεχόμενη αγωνιστική.
Μετά από έναν πολύ καλό αγώνα επικράτησε του τοπικού Ατρόμητου με σκορ 3-2 σετ (19-25 14-25 25-23 25-22 15-11).
Ο Κεραυνός ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και στα πρώτα δύο σετ επιβλήθηκε του αντιπάλου της και τα κατέκτησε εύκολα. Στη συνέχεια οι αθλήτριες χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, κάνοντας αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύθηκε η πολύ καλή ομάδα του Τριαδίου, γυρίζοντας το παιχνίδι ισοφαρίζοντας στα σετ σε 2-2.
Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του αγώνα, η ψυχραιμία και η εμπειρία των αθλητριών του Κεραυνού, ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι και έφερε την ομάδα μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η επόμενη αγωνιστική με τον Άγιο Νικόλαο Μηχανιώνας στο Κονταξοπούλειο, την Κυριακή 16/12/2012.
Κεραυνός : Σολδίδης Άγγελος (προπονητής), Χατζηστεργίου, Βίγλα, Τσιτλακίδου, Φουτσιτσάκη Έλλη, Κατσιώνη, Κατικαρίδου, Παναγιωτίδου, Φουτσιτσάκη Δώρα (λίμπερο)
Ατρόμητος : Καλτσίκης (προπονητής), Χριστολιάκου, Καλπάκη, Κολτσιάκη, Δερματά, Τριανταφυλλίδου, Σελαλμαζίδου, Ηλιάδου (λίμπερο), Νελλοπούλου (λίμπερο), Στάθη, Γαβριηλίδου.